Hoşgeldiniz üye girişi yapın veya hesap oluşturun
Türkçe öykünün büyük ustası Sait Faik’in hayatının büyük bir kısmını geçirdiği Burgazada’da yer alan Sait Faik Abasıyanık Müzesi, yazar buluşmalarına ev sahipliği yapmaya devam ediyor.“Sait Faik 111 Yaşında” etkinlikleri kapsamında düzenlenen buluşmaların bu haftaki konuğu, 2008 yılı Sait Faik Hikaye Armağanı sahibi Behçet Çelik.İki Deli Derviş (1992), Yazyalnızı (1996), Herkes Kadar (2002), Düğün Birahanesi (2004), Gün Ortası . . .
Devamını Oku >>
Kadir Has Üniversitesi’nin her ay farklı bir yazarı edebiyat tutkunlarıyla buluşturan etkinliği “Haliç Okumaları” bu ay Burhan Sönmez’i ağırlıyor. Herkesin katılımına açık olarak gerçekleşecek etkinlik, 27 Mart Salı günü saat 16.00’da Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde düzenlenecek. Kalem Ajans’ın temsil ettiği yazarlardan Burhan Sönmez, Avrupa Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası tarafından British Council ve Londra Kitap Fuarı ile ortaklaşa başlatılan EBR . . .
Devamını Oku >>
Atillâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı tarafından Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları desteğiyle düzenlenen Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin bu yıl üçüncüsü gerçekleştiriliyor. 31 Mayıs 2018 tarihine kadar başvurulabilecek yarışma kapsamında 2017 yılında yayımlanmış bir şiir kitabı ve bir romana “Attilâ İlhan Edebiyat Ödülü”; ayrıca 30 yaş altı erkek ve yaş sınırlaması olmaksızın kadın yazarlara da ilk roman ve ilk şiir kitabı için “Vakıf Özel Teşvik Ödülü . . .
Devamını Oku >>
Kitaplar bazılarına ilham veriyor, bazılarının başucunu süslüyor. Dünyaca ünlü CEOların okudukları kitaplarla biraz da olsa onların ruh hallerini anlayabilmek mümkün. İşte CEOların çok sevdikleri o kitaplar: Günden Kalanlar – Kazuo IshiguroAmazon’un kurucusu Jeff Bezos’un sevdiği kitapların başında Günden Kalanlar geliyor. 20. yüzyılın başlarında İngiltere’de kölelik yapan Stevens’in sahibi tarafından izin verilmesi sonucu çıktığı geziyi anlatıyor. Ancak Steven . . .
Devamını Oku >>
Serpil Tuncer’in kaleme aldığı “Kuşları Uğurlama Sanatı” Anatolia Kültür Yayınları etiketiyle yayımlandı. “Kuşları Uğurlama Sanatı” yazarın dördüncü öykü kitabı… Öykünün yalın bir anlatım sanatı olduğuna değinen yazar, gelecek yıllar içinde öykünün daha da yükseleceğini, içeriğinin genişleyeceğini belirtiyor…“Kuşları Uçurma Sanatı” Hikâye kahramanlarının bilinçaltına inerek ruhsal çözümlemelerde bulunan; susturulup bastırılmış duygularını, açmazlarını, sık . . .
Devamını Oku >>
Tüyap Bursa Fuarcılık Anonim Şirketi tarafından, Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ve Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Uludağ Üniversitesi’nin destekleri ile hazırlanan Bursa 16. Kitap Fuarı, 17-25 Mart 2018 tarihleri arasında Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. Bu yıl 390 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla gerçekleşecek Bursa Kitap Fuarı, söyleşi, panel . . .
Devamını Oku >>
Maksim Gorki’nin önemini ve değerini hiç yitirmeyen Ana adlı devrimci romanı, toplumcu gerçekçi edebiyat türünün en önemli başyapıtlarından biri.  Ana, proletaryanın çara ve kapitalistlere karşı, sonunda Ekim Devrimi’ne varan mücadelesini, kendi halinde bir annenin ateşli bir eylemciye dönüşmesi bağlamında anlatır. Roman iki gerçek olayın ekseninde kurgulanır: 1902’de Sormovo’daki 1 Mayıs gösterisi ve bu gösteriye katılanların yargılanması. Gorki, hik . . .
Devamını Oku >>
İngiliz bilim insanı, evrenbilimci ve teorik fizikçi Stephen Hawking 76 yaşında hayatını kaybetti. Hawking’in ölüm haberini çocukları Lucy, Timothy ve Robert duyurdu.Fizikçinin ölüm haberini çocukları Lucy, Timothy ve Robert, “Babamızın vefatından dolayı büyük üzüntü duyuyoruz. O büyük bir bilim insanıydı. Çalışmaları ve mirası yıllarca yaşayacak olağanüstü bir kişiydi” diyerek duyurdu. Hawking, kuantum fiziği ve kara delikler üzerine yaptığı geniş . . .
Devamını Oku >>
Tudem Yayın Grubu, ana markasını Avrupa Birliği ülkelerinde de tescil ettirdi. Böylece 34 yıllık “Tudem” markası, hem yurt içinde hem yurt dışında koruma altına alınmış oldu.Eğitim yayıncılığının yanı sıra 15 yılı aşkın bir zamandır kültür yayıncılığını da sürdüren Tudem Yayın Grubu, markasını yurt dışında da koruma altına almak için önemli bir adım attı. Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) tarafından markaların uluslararası alanda korunması için getirilen Madrid . . .
Devamını Oku >>
Editör ve yazma danışmanı Gaye Dinçel, beş yıldır sürdürdüğü yazı çizi atölyelerinin yeni cumartesi grubunu (14.30-16.30) 24 Mart’ta açıyor.8 hafta süren atölyede katılımcılar her hafta bir öykü yazıyor. Öyküler okunuyor, tartışılıyor, öneri getiriliyor.Çağrısı şöyle:“‘Benim gibi yazanlarla buluşmak, yazıp çizmek, konuşmak, ipuçlarını öğrenip daha iyi yazmak istiyorum’ diyorsanız yazı çizi atölyesine katılabilirsiniz.”    . . .
Devamını Oku >>
Edebiyatımızın en büyük öykücülerinden Tomris Uyar,  Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Araştırmaları ve Uygulama Merkezi ile Yapı Kredi Kültür Sanat işbirliğinde düzenlenen bir etkinlikte anılacak. “Aramızdan Ayrılışının 15. Yılında Tomris Uyar – Edebiyat Konuşmaları” başlıklı söyleşide Fatih Altuğ, Handan İnci, Figen Şakacı ve Murat Yalçın gibi edebiyat dünyamızın önemli isimleri usta öykücünün yapıtlarını tartışacak. 12 Mart Pazartesi 18.30’da Yapı Kredi Kültür . . .
Devamını Oku >>
“Kadınlarımız için asıl mücadele alanı, asıl zafer kazanılması gereken alan, biçim ve kılıkta başarıdan çok, ışıkla, bilgi ve kültürle, gerçek faziletle süslenip donanmaktır. ben muhterem hanımlarımızın Avrupa kadınlarının aşağısında kalmayacak, aksine pek çok yönden onların üstüne çıkacak şekilde ışıkla, bilgi ve kültürle donanacaklarından asla şüphe etmeyen ve buna kesinlikle emin olanlardanım.” Mustafa Kemal AtatürkBugüne özel indirimli kitaplarımız internet site . . .
Devamını Oku >>
“Denge, bir sonraki dişil enerjinin yükselişine değin erk-baskısı altında ezilmeye mahkûm edilmişti. Zira cehennem dünyanın merkezinde yanmaya devam etmekteydi.”***Kadınlar bu kez tekinsiz öyküler anlatıyor…Ama yakınarak, mağduriyeti yücelterek değil… Kadınlığın hep bilinen ama bilmezden gelinen gücüyle…Kız Kulesi’nde bulunan albino bebek, Maltepe’deki Bakireler Tapınağı, İstanbul’a gelen büyücü, Büyükada Rum Yetimhanesi’ndeki hayalet, Yerebatan Sarnıcı’ndaki Medusa . . .
Devamını Oku >>
Rauf Mutluay’ın yazdığı “100 Soruda Türk Edebiyatı” Ayrıntı Yayınları etiketiyle yayımlandı.  “Sanatın amacı, sanat ürünleri yoluyla toplumsal hayatta duygu ve düşünce, beğeni ve inanç, ülkü ve coşku birliği yaratarak toplumu ortak ölçülerde kaynaştırmaktır. Sanatçının öncülüğündeki bu toplumsal anlatıma, bireyler kendi kültür ve beğeni ölçüleri oranında katılarak ortak sevgilerde birleşirler. Daha iyi, daha güzel, daha doğru bir hayat ve insanlık ülk . . .
Devamını Oku >>
Türkiye’nin ilk “Kadın Yazısı Festivali” İsveç Başkonsolosluğu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Kadın Araştırmaları ve Uygulama Merkezi ile Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nın işbirliğiyle 9-18 Mart tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.Dört farklı mekanda yapılacak olan festivalde 10 panel, 6 okuma/söyleşi, 3 yuvarlak masa, 3 forum, 4 atölye, 2 performans ve 1 sergi yer alıyor. İsveç’ten ve Türkiye’den yaklaşık 100 katılımcıyı bir araya . . .
Devamını Oku >>