Format Kitap
Barkod 9786057921017
Yayın Tarihi 2018-12-17
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 320
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 160 X 240

Emeği Geçenler :
Yazar   : Özgen Acar

Türkiye'de 200 kadar kamu müzesi ve birimi ile yaklaşık 200 özel müze var...
Yabancı turistlerin, müzelerimizdeki dünyada benzeri olmayan, eşsiz, tarihsel, kültürel ve dinsel yapıtları hayranlıkla, ilgiyle, hatta bazılarının da kıskançlıkla izlediklerini bilirsiniz!
Çünkü Anadolu, dünyada uygarlıkların filizlendiği, önemli bir küçük kıtadır. Bu nedenle, kökeni Yunanca anatoliki (doğusal)olan Anadolu sözcüğüne, yabancı dillerde AsiaMinor (Küçük Asya) adı takılmıştır.
Bu topraklarda, tarih öncesinin önemli uygarlıklarının yanı sıra, tarih boyunca adı bilinen 42 uygarlık, çeşitli izler bırakmıştır. Türkiye sınırları içinde yaklaşık 3.000 antik kentin varlığı saptanmıştır. Bu kitapta, bu yerleşmelerden yalnızca birinde, Antalya'da ünlü heykelcilik okuluna sahip Perge antik kentinde, son yarım yüzyılda yaşanan, uluslararası boyutlardaki tarihsel miras kaçakçılığı olayları anlatılıyor.
Bu olayların başında, ulusal ve uluslararası düzeyde, 31 yıl süren çabalarımla geri kazanılan, Yorgun (Heracles) Herkül heykeli geliyor. Mermer heykel, altı ile birleştirildikten sonra, artık Antalya Müzesinde sergileniyor.
Bir başka Perge yapıtı ise ABD'de 11 milyon dolarlık değere ulaşan, ulusal ve uluslararası 5 yıllık uğraşılarımdan sonra geri getirttiğim Çelenkli (Girland) Lahit de yine Antalya Müzesinde sergileniyor.
Bunları Perge'de bulan, kaçırılmalarının mimarı olan, kitabın adına da soyadı yansıyan Süleyman Çoban, mitolojik bir yaratık değil! Perge'deki çeşitli Herkül ve öteki tarihsel yapıtları bulup antika dünyasına pazarlayan bir köylü olup kitapta ilginç maceraları anlatılıyor.
Her olayla bağlantılı ulusal ve uluslararası hukuki belgeler de ilk kez kitapta açıklanıyor. Ayrıca ulusal ve uluslararası yayımlanmamış bazı söyleşilerim de ilk kez burada okura sunuluyor!

devamını oku..
Kategori : Arkeoloji
% 255
indirim
-58.13
Liste Fiyatı : 37.50
Kazancınız : 95.63
Miktar :  
Adet
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %255 indirim